SEO (Search Engine Optimization) Nedir ?

Bir site veya blog açtınız, güzel bir tasarım, kaliteli içerikler… Her şey bununla bitmiyor ne yazık ki. Websitenizin veya bloğunuzun arama motorlarında üst sıralarda listelenebilmesi için mutlaka SEO çalışması yapmalı veya bu alanda uzman kişilere bu çalışmayı yaptırmalısınız. Peki, SEO nedir ve ne gibi faydaları vardır?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir yani “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır SEO. Bu çalışma internet sitelerinin daha iyi taranması ve indekslenmesi için gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma sonucunda ise arama sonuçlarıyla ilgili olan sitelerde daha üst sıralarda listelenmeye başlarsınız. SEO çalışması yapmadan ilk sayfada çıkmanız imkânsız değildir fakat çok çok zordur. Bu nedenle mutlaka site veya bloğunuz arama motorlarında üst sıralarda çıksın istiyorsanız arama motoru optimizasyonu yaptırmalısınız.

SEO çalışmasının temelinde siteleri doğal gibi görünen fakat elle yani manuel olarak birileri tarafından yapılan işlemlerle daha üst sıralara taşıma işlemidir. Yani normalde ziyaretçileriniz tarafından içeriklerin başka sitelerde paylaşılması veya başka blog ve siteler tarafından kaynak gösterilmeniz gerekir yani doğal olarak sitenizin popülerlik kazanması gerekir. Ancak bu işlemler çok zaman alacağı ve zahmetli olacağı için SEO çalışması yapılması zaman ve işin kalitesi açısından daha önemlidir.

Web sitenizin eğer üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız biraz bu konuda bilgi sahibiyseniz kendiniz SEO çalışması yapabilirsiniz. Bu konuda Google’da araştırma yaparsanız SEO çalışmalarını anlatanSiteman-Search-Engine-Optimization-Jason-Moss[1] birçok kaynak bulabilirsiniz. Ancak eğer bu çalışmalara ayıracak vaktiniz yoksa veya yeterli bir bilgi birikiminiz yoksa o zaman webmaster forumlarına girerek SEO çalışmaları yapan kişilerle veya firmalarla iletişime geçebilir ve bu çalışmaları onlara yaptırabilirsiniz.

Eğer aramalarda üst sıralarda listelenmek istiyorsanız ve ziyaretçi sayınızı arttırmak istiyorsanız mutlaka SEO çalışması yapmalı veya yaptırmalısınız.

Yazar:
aakgun

İlginizi Çekebilecek Konular

Yorumlar

Yorum Gönderildi